LÁBVÉG EREDETŰ SÁNTASÁGOK, GYÓGYKÖRMÖLÉS, GYÓGYPATKOLÁS - ÚJABB VETPD TANFOLYAM INTÉZMÉNYÜNKBEN!
2014 szeptember 19-20.-án intézményünkben került megrendezésre a „Lábvég eredetű sántaságok, gyógykörmölés, gyógypatkolás” c. két napos elméleti és gyakorlati tanfolyam.
A tanfolyam szervezői a vetPD (állatorvosi posztgraduális képzéssel szerte Európában foglalkozó angliai székhelyű cég), az Észak-magyarországi Lógyógyászati Kft. és a Magyar Állatorvosi Kamara Borsod – Abaúj – Zemplén megyei szervezete voltak.
Hazánkban ez már a harmadik, a vetPD által szervezett, kifejezetten a lógyógyászatban érdekelt állatorvosok számára szervezett tanfolyam volt, mely ezúttal tematikájában immár a kovácsok részére is szólt. A tanfolyam célja, hogy elősegítse a lógyógyász állatorvosok és a patkolókovácsok ismereteinek összehangolását, tanuljanak meg a „másik” szemével is látni és a „másik” fejével is gondolkodni. Ez segíthet abban, hogy a lábvégproblémák „javításával” foglalkozó szakemberek közös nyelvet beszéljenek és még jobban kiegészítsék s ezáltal javítsák egymás munkáját ill. ezáltal a saját munkájukat.
A vetPD eddigi hazánkban megrendezett tanfolyamai nagyon jó visszajelzéseket kaptak a résztvevőktől és a nemzetközi színtéren lebonyolított tanfolyamai is sikeresek Európa szerte (Németország, Ausztria, Svédország, Norvégia, Lengyelország, Csehország, Egyesült Királyság, stb.).
Ezen tanfolyam kifejezetten lógyógyász állatorvosok és patkolókovácsok részére került összeállításra, megpróbált átfogó képet nyújtani a lábvégalakulás állatovosi jelentőségéről, a körmölési és patkolási eljárásokról, a lábvég leggyakoribb elváltozásairól, a diagnózis felállításának mikéntjéről (beleértve a diagnosztikai érzéstelenítés nyújtotta lehetőségeket is). A tanfolyamon elméletben és gyakorlatban is megtanulhattuk az idült savós patairhagyulladás gyógykezelésére újabban használt fapatkó (Steward's clog) elkészítését és felhelyezését is.
A tanfolyam résztvevői - lógyógyógyászat iránt érdeklődő állatorvosok és patkolókovácsok - Európa számos országából érkeztek, többek között hazánkból, Ausztriából, Romániából, Szlovéniából, Finnországból, megteremtve így az igazi "nemzetközi" jelleget.
A tanfolyam témakörei:
A gazdagon illusztrált előadások a következő témaköröket ölelték föl:
• Létezik „normális” lóláb? A lábvégalakulás, a pataalakulás és a mozgás elemzése.
• A pataalakulás és körmölési lehetőségek a patkolókovács szemszögéből
• A pata „feltérképezése” (Hoof Mapping)
• Patkolni vagy nem patkolni?
• A lábvég diagnosztikai érzéstelenítése
• A pata- és pártatájék röntgenvizsgálata
• Patkolási alapelvek, patkótípusok
• A pata- és pártatájék ultrahangvizsgálata
• Savós patairhagyulladásban szenvedő lovak vizsgálata, felmérése és patkolási lehetőségei
• Egyéb pataproblémák: gyógykezelési és patkolási lehetőségek
• Pártatájéki elváltozások: gyógykezelési és patkolási lehetőségek
• Modern képalkotási eljárások (CT, MRI, szcintigráfia): ez lenne a megoldás?
Délutánonként az állatorvosok részére napi 3,5 órás gyakorlati képzés volt élő lovakon ill. lábvég-készítményeken következő témakörökben:
• A lábvégalakulás, a pataalakulás felmérése, körmölési lehetőségek
• A pata és a párta ultrahangvizsgálata
• Esetismertetések – képes prezentációk
• Patkolási alapelvek és lehetőségek – esetmegbeszélések élő lovakon
• A lábvég diagnosztikai érzéstelenítése
• Modern képalkotási eljárások – képes prezentációk, esetmegbeszélések
Délutánonként a patkolókovácsok részére napi 3,5 órás gyakorlati képzés volt élő lovakon ill. lábvég-készítményeken következő témakörökben:
• A lábvégalakulás, a pataalakulás felmérése, körmölési lehetőségek
• A pata „feltérképezése” (Hoof Mapping)
• Esetismertetések – képes prezentációk
• Hogyan „olvassuk” a röntgenképeket?
• Patkolási alapelvek és lehetőségek – esetmegbeszélések élő lovakon
Az előadók:
Peter Milner - BVetMed, BSc(Hons.), PhD, CertES(Orth), MRCVS, FHEA, Egyesült Királyság
Peter 1997-ben diplomázott a University of London Royal Veterinary College hallgatójaként, 3 évig vegyes praxisban dolgozott. 2000 és 2003 között a cambridge-i egyetemen volt rezidens, majd további három éven át PhD hallgató volt ugyanitt, témája az ízületi porcok sejtélettana volt. 2006-tól a liverpool-i egyetem ló orthopédiával foglalkozó előadója. Szakterületei többek között az osteoarthritisek kialakulásának sejtélettani vonatkozásai, a krónikus fájdalom kórélattani mechanizmusai, az MRI használata a lábvégproblémák vizagálatában ill. a pataalakulás kórtani jelentőségének elemzése.
Chris Wiggins - Dip, WCF, ATF, AWCF(Hons.), LSHM, CBT, CNBF, CLS, CE, CI, Egyesült Királyság
Chris 1997-ben szerezte képesítését a WCF-nél (több mint 600 éve (!) fennálló, brit székhelyű, patkolókovácsokat tömörítő szervezet, melynek egyik mesterkovácsa Grant Moon is) szerezte 4 éves segédként való munka után, majd önállóan kezdett dolgozni Angliában, Kent megyében. Több neves kovácsmester és lógyógyász állatorvos felügyelete alatt dolgozott ezután, majd 2006-ban letette az AWCF vizsgát. Ezután kezdett el dolgozni a Bell Equne Clinic részére, amelynek most is a rezidens kovácsa. Chris tagja az Equine Lameness Prevention Organization nevű szervezetnek (patkolókovácsok nemzetközi szervezete, melynek célja körmölési és patkolási protokollok felállítása, a körmölések során nagy mennyiségű adat gyűjtése a pata feltérképezése által, kutatási programokban való részvétel), rendszeresen kutatási programokban vesz részt ill. előadásokat is tart a világ több pontján körmöléssel és patkolással kapcsolatos témakörökben
Emmanuel Engeli - Dr.Med.Vet., DVM, Dipl.ACVS, Dipl.ECVS, MRCVS, Egyesült Királyság, Svájc
Emmanuel 1998-ban Svájcban, a berni egyetemen szerezte diplomáját, ezután az USA-ban a minnesotai egyetement volt gyakornok, majd a new yorki Cornell Egyetemen dolgozott mint nagyállat-sebészeti rezidens. 2004-től az állatorvos sebészek amerikai ill. európai szakkollégiumának a tagja. A rezidensképzés befejezése után New Yorkban majd Svájcban lovas magánpraxisban dolgozott. 2005-től Kentben (Anglia) a Bell Equine Veterinary Clinic orthopédiai részlegének a vezetője. 2009 márciusától a University of Cambridge The Queen’s Veterinary School Equine Hospital vezető sebésze. Emmanuel jelenleg több kelet- és délkelet-angliai magán lókórház külsős orthopédiai szakreferenseként dolgozik, fő szakterületei a sántaságvizsgálat, csúcsszintű sportlovak atlétikai teljesítményének vizsgálata és kezelése, orthopédiai sebészet. Emmanuel nevéhez neves szaklapokban publikált szakcikkek és brit ill. nemzetközi tanfolyamokon tartott előadások is fűződnek.
A tanfolyam részletes magyar nyelvű ismertetője letölthető innen, a részletes angol nyelvű program pedig innen.