HIDEG SÓS VIZES HIDROTERÁPIA A LÓGYÓGYÁSZATBAN
Cégünk fő profilja a sport- és hobbilovak sántasággal kapcsolatos problémáinak diagnosztizálása ill. gyógykezelése. Ezen gyógykezelés kiegészítő elemeként fokozott hangsúlyt fektetünk a rehabilitációs tevékenységekre. Ezen belül legfontosabb tevékenységünk a közeljövőben a lovak hideg sós vizes hidroterápiás kezelésének bevezetése lesz. A lovak hideg sós vizes hidroterápiájának ötlete történetileg régről ered. A tengerparti országok élvezték a hideg, sós víz által adományozott gyógyítási lehetőséget, ennek megfelelően az első kutatások az „ipari” felhasználással kapcsolatban Ausztráliából származnak.
2001-ben, a Journal of Equine Veterinary Science című szaklapban jelentek meg az első eredmények telepített hideg, sós vizet áramoltató berendezések gyakorlati alkalmazásáról és hasznáról, mára a világ jelentős részén folynak kutatások és alkalmazások ezen területen. Hazánkban a hideg, sós vizes hidroterápiás kezelés - mint szolgáltatás – jelenleg nem elérhető, a módszer terápiás alkalmazásának módszertana, protokolljai és eredményessége nem dokumentáltak. A kaposvári Pannon Lógyógyászati Szolgálat három éve használ víz alatti futópadot (aquatrainer) lovas rehabilitációs tevékenység végzésére, de a hidroterápia általunk megvalósítani kívánt formájával, a hideg, sós vizes hidroterápiával még kutatási szinten sem foglalkoztak hazánkban.
A franciaországi Grilly városkában található Ló Hidroterápiás Központban tett látogatásunkról itt olvashat.
HIDEG SÓS HIDROTERÁPIÁS KEZELÉSI PROTOKOLLOK LÉTREHOZÁSA ÉS EREDMÉNYESSÉGÜK DIGITÁLIS MOZGÁSANALÍZISSEL VALÓ ELLENŐRZÉSE A LÓGYÓGYÁSZATBAN
A projekt célja a különböző lágy- és csontszövet eredetű elváltozások által okozott sántaságok hidroterápiás gyógykezelési lehetőségeinek vizsgálata, valamint a lovak új módszerekkel történő digitális mozgásvizsgálatának kifejlesztése, mely alkalmazkodik egyrészt a ló mozgásformájához (állás, lépés, ügetés, vágta), használati módjához (ugrás, lovas alatti munka, terápiás lovaglás), másrészt lehetővé teszi a hidroterápiás kezelés előtti és utáni mozgás objektív összehasonlítását, vagyis a kezelés hatékonyságának mérését.
A projekt eredményeképpen megvalósult hazánk első és mindeddig egyetlen, lovak számára készült, hideg sós vizet használó hidroterápiás kezelő egysége.