LÓ TRÉNING- ÉS REHABILITÁCIÓS KÖZPONT - KUTATÁS+FEJLESZTÉS
A cég megalakulása óta fontosnak és nélkülözhetetlennek tartja a gyógykezelés mellett a kutatás-fejlesztési tevékenység végzését. Az állatorvos-tudomány jellemzője a tudás- és technológia intenzivitás. Az alkalmazott kutatások alanya az egészséges ill. a beteg állat, a gyógyító és kutató tevékenység így szoros kapcsolatban van egymással, a két tevékenység közötti összekapcsoló tényező az ember. Hazánkban a szakma hagyományos kutatási központja az Állatorvos-tudományi Egyetem (ill. jelenlegi tagozódás szerint a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kara), az Állategészségügyi Intézetek (Budapest, Debrecen, Kaposvár), az egyéb állami kutatóintézetek (MTA ÁTKI, ÁOGYTI).
Újabban alkalmazott kutatások helyszínéül szolgálnak egyéb egyetemek állattudományi karai (Gödöllő, Debrecen, Kaposvár), orvostudományi karai, új együttműködések várhatók egyéb egyetemek műszaki jellegű karaival. Az alkalmazott kutatásokban egyre nagyobb a magántulajdonú cégek szerepe, főként a diagnosztikai eljárások, gyógykezelések területén. A gyógyítással is foglalkozók találkoznak a leggazdagabb beteganyaggal, így ezeken a területeken a tapasztalatok levonása, a tudás szintetizálása általuk igen megalapozott.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye életében az elmúlt évezredben jelen volt az állatorvosi szellemi-kutatási potenciál. A Miskolci Állategészségügyi Intézet megszűnéséig otthont adott a kutatásoknak, olyan „nagyságokat” adva hazánk szellemi életének, mint Dr. Áldásy Pál, Dr. Máthé Zsuzsa, Dr. Hajtós István. Az említettek kutatásaikkal, publikációikkal örökre beírták nevüket megyénk „emlékkönyvébe”. A szellemi potenciál újraélesztése, az alkalmazott kutatások beindítása, az örökség megbecsülése és továbbvitele a Cég elhatározott szándéka. A „régi-új” típusú szellemi potenciál megjelenése a megyében új profilú tudás- és technológia-intenzív „mag” létrejöttét eredményezi.
Ennek közvetlen hatása van a kutatás alanyát jelentő állatokra, állattartókra, az általuk nyújtott szolgáltatások jövedelemtermelő képességére ill. közvetett hatása van a részükre nyújtott szolgáltatások igénybevételére. Az innováció eredményeképpen létrejövő fejlesztések új termékek és szolgáltatások megteremtése cégen belül, ill. egyéb együttműködő cégek számára jelent üzleti lehetőséget, ezáltal új munkahelyek létesítésének lehetőségét is. Cégünk profilja a szakmán belül a lógyógyászat. A ló a prioritásként kezelt, húzóágazattá váló idegenforgalom, a lovasturizmus „haszonállata”. A jobb tenyésztési lehetőségek, az értékesebb állomány, a betegségek korai felismerése, korai gyógykezelési lehetősége, a lóállomány értékmegőrzése mind-mind hozzájárul a lovasturizmus területén működő és a számukra „alapanyagot előállító” vállalkozások stabilitásához.
A Cég jelen ideig négy pályázatot nyújtott be és ennek eredményeként támogatást nyert kutatás-fejlesztési projektek megvalósítására.
1. NAGYÁLLAT-MŰTŐASZTAL PROTOTÍPUS ELKÉSZÍTÉSE
Az első pályázat kiírója a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Területfejlesztési Tanács (BTT), a pályázati jogcím pedig a Decentralizált Műszaki Fejlesztési Célelőirányzat (MFC) 2. jogcíme volt. A pályázat címe: Nagyállat-műtőasztal prototípus elkészítése. A lovak sebészeti gyógykezelése speciális infrastruktúrát igényel. Nem létezett hazai sorozatgyártású műtőasztal, mely a speciális igényeknek megfelelne.
A projekt elindításában részt vevő Észak-magyarországi Lógyógyászati Kft. és E-Dimenzió Bt. együttműködési szerződést kötött a fent említett prototípus kifejlesztésére szakirányú ismereteik kölcsönös rendelkezésre bocsátásával. Az együttműködés eredményeképpen olyan professzionális, új elemeket tartalmazó termék jött létre, mely Magyarországon és Európában is megállhatja a helyét. A világon használt műtőasztalok túlnyomó többsége amerikai, finn vagy angol gyártmányú, az általunk kifejlesztett prototípus egyszerre tartalmazza a konkurrens termékek egyedi előnyös megoldásait (mozgathatóság, pozícionálhatóság, könnyű fertőtleníthetőség, törpefeszültségű üzemeltetés, akkumulátoros rendszerű elektrohidraulika). A projekt megvalósítása 2005 október 31.-én befejeződött, az elkészült műtőasztal a szirmabesenyői Ló Tréning- és Rehabilitációs Központ orthopédiai műtőhelyiségében található.
2. THERMOGRÁFIÁS VIZSGÁLATI PROTOKOLLOK KIFEJLESZTÉSE ÉS EGYÉB KÉPALKOTÓ ELJÁRÁSOKKAL VALÓ ÖSSZEVETÉSE A LÓGYÓGYÁSZATBAN
A második megvalósult projekt a GVOP-3.3.1.-2004 kiírásra benyújtott pályázatunk eredménye, melynek címe: Thermográfiás vizsgálati protokollok kifejlesztése és egyéb képalkotó eljárásokkal való összevetése a lógyógyászatban. A projekt célja a látható fény tartományán kívül eső infravörös sugárzás láthatóvá, ill. az állati bőr hőmérsékletének illetve hőmérséklet-különbségeinek mérhetővé tétele volt. A vizsgálati eljárás elmélete alapján nagyon fontos diagnosztikai lehetőséget ad az állatorvosok kezébe.
A gyakorlati alkalmazhatóság kifejlesztése érdekében a projekt célja volt a különböző szerveken, szervrendszereken mérések elvégzése, ezen mérések rendszerbe foglalása, az egészséges és a beteg állatra jellemző „infratérkép” megalkotása, az infraképekből nyert információ összehasonlítása az egyéb diagnosztikai képalkotó rendszerek (röntgen, ultrahang) által nyert adatokkal, az infravörös technológia alkalmazásával nyert előnyök megfogalmazása, új alkalmazási területek felderítése, a technológia alkalmazási korlátainak feltérképezése, az eredmények közleményekben való összefoglalása, a kutatási adatok alapján a vizsgálati protokollok létrehozása. A projekt 2006 november 30.-án lezárult, a részletes szakmai beszámoló elfogadásra került.
3. HIDEG SÓS HIDROTERÁPIÁS KEZELÉSI PROTOKOLLOK LÉTREHOZÁSA ÉS EREDMÉNYESSÉGÜK DIGITÁLIS MOZGÁSANALÍZISSEL VALÓ ELLENŐRZÉSE A LÓGYÓGYÁSZATBAN
A harmadik projekt a BAROSS_EM07-EM_ITN6 kiírásra benyújtott pályázat eredménye. A projekt címe: Hideg sós hidroterápiás kezelési protokollok létrehozása és eredményességük digitális mozgásanalízissel való ellenőrzése a lógyógyászatban. A pályázat célja a különböző lágy- és csontszövet eredetű elváltozások által okozott sántaságok hidroterápiás gyógykezelési lehetőségeinek vizsgálata, valamint a lovak új módszerekkel történő digitális mozgásvizsgálatának kifejlesztése, mely alkalmazkodik egyrészt a ló mozgásformájához (állás, lépés, ügetés, vágta), használati módjához (ugrás, lovas alatti munka, terápiás lovaglás), másrészt lehetővé teszi a hidroterápiás kezelés előtti és utáni mozgás objektív összehasonlítását, vagyis a kezelés hatékonyságának mérését. Ez a projekt 2011 november 30.-án zárult.
A projekt eredményeképpen megvalósult hazánk első és mindeddig egyetlen, lovak számára készült, hideg sós vizet használó hidroterápiás kezelő egysége. Beüzemelésre került a Quintic cég digitális mozgásanalízist lehetővé tevő szoftvere, elkészült egy speciális széles határok között mozgatható röntgenállvány, valamint elkészültek a kemény ill. puha talajó sántaságvizsgáló területek. A projekt a Kutatási ás Technológiai Innovációa Alap keretéből valósult meg, a lebonyolítás közreműködő szervezete a projekt zárásakor a Nemzeti Innovációs Hivatal volt. |
4. DIREKT DIGITÁLIS RADIOLÓGIAI SZOLGÁLTATÁS LÉTREHOZÁSA AZ ÉSZAK-MAGYARORSZÁGI LÓGYÓGYÁSZATI KFT.-NÉL
A negyedik projekt 2011-ben került benyújtásra a GOP-1.3.1-11/C felhívásra, "Direkt digitális radiológiai szolgáltatás létrehozása az Észak-magyarországi Lógyógyászati Kft.-nél" címmel. A projekt keretében beszerzésre került a VetZ GmbH legkorszerűbb direkt digitális röntgenrendszere az XDR3. A projekt eredményeként röntgentechnikánk megújul és új dimenziókba léphet. További részletek itt.